Bibliotekets personal

Vilka är vi som jobbar på biblioteket?


   
Namn:
Marcus Persson, bibliotekschef
 
Arbetar på:
Stadsbiblioteket
Fråga mig om:
Bibliotekets verksamhet
Kontakta mig:
marcus.persson@oskarshamn.se
Tel: 0491-76 40 47
 
Namn:
Ann-Sofi Bjarne
Arbetar på:
Stadsbibliotektet
Fråga mig om:
Fjärrlån. Inköp. Böcker om miljö, reseskildringar, historia, biografier och skönlitteratur.
Kontakta mig:
ann-sofi.bjarne@oskarshamn.se
tel. 0491-880 17
 
Namn:
Jenny Englund
Arbetar på:
Kristdala bibliotek och Stadsbiblioteket
Fråga mig om...
Allt om IT, e-böcker och hemsidan
Böcker om databehandling, sport, handarbete, sömnad och skönlitteratur

Kontakta mig:
jenny.englund@oskarshamn.se
tel 0491-880 15

 
Namn:
Karin Enocksson
Arbetar på:
Figeholms bibliotek, Vallhalla skolbibliotek och Stadsbiblioteket
Fråga mig om:
Böcker för barn och unga

Kontakta mig:
karin.enocksson@oskarshamn.se
tel. 0491-887 76

 
Namn:
Johanna Hansson
Arbetar på:
Stadsbiblioteket och Påskallaviks bibliotek.
Fråga mig om:
Oskarshamnssamlingen
Kontakta mig:
johanna.hansson@oskarshamn.se
tel. 0491-76 43 53
 
Namn:
Helen Johansson
Arbetar på:
Stadsbiblioteket och Biblioteksbussen
Fråga mig om:
Tidskrifter. Påminnelser och räkningar.

Kontakta mig:
helen.johansson@oskarshamn.se
tel. 0491 -880 26

 
Namn:
Lena Johansson
Arbetar på:
Stadsbiblioteket
Fråga mig om:
Böcker om ekonomi, hem och hushåll.
Kontakta mig:

lena.johnasson@oskarshamn.se
Tel: 0491-880 37

 
Namn:
Ola Lindblom
Arbetar på:
Stadsbiblioteket
Fråga mig om:
Barn- och ungdomsböcker. Källkritik. Kulturhusets evenemang.
Kontakta mig:
ola.lindblom@oskarshamn.se
tel. 0491-880 14
 
Namn:
Ellen Löfqvist
Arbetar på:
Rödsleskolans bibliotek.

Fråga mig om:
Barn- och ungdomsböcker
Källkritik

Kontakta mig:
ellen.lofqvist@oskarshamn.se
tel. 0491-880 21
 
Namn:
Anna Nilsson
Arbetar på:
Figeholms bibliotek och Stadsbiblioteket
Fråga mig om:
Barn- och ungdomsböcker
Talböcker för barn och unga. Boken kommer.
Kontakta mig:
anna.nilsson@oskarshamn.se
Tel: 0491-880 16
 
Namn:
Nathalie Nilsson
Arbetar på...
Påskallaviks bibliotek och Stadsbiblioteket.
Fråga mig om...
Talböcker. Boken kommer.
Kontakta mig:
nathalie.nilsson@oskarshamn.se
tel. 0491-880 38
 
Namn:
Jenny Pallesen
Arbetar på:
Rödsleskolans bibliotek och Stadsbiblioteket
Fråga mig om:
Barn- och ungdomsböcker
Kontakta mig:
jenny.pallesen@oskarshamn.se
Tel: 0491-880 11
 
Namn:
Karin Petersson
Arbetar på:
Stadsbiblioteket
Fråga mig om:
Barnkulturaktivieter. Service för vuxenstuderande på biblioteket. Böcker om konst, musik och skönlitteratur.
Kontakta mig:
karin.petersson1@oskarshamn.se
Tel: 0491-880 43
 
Namn:
Mats Petersson
Arbetar på:
Biblioteksbussen
Fråga mig om:
Biblioteksbussen och vaktmästeriet
Kontakta mig:
mats.petersson@oskarshamn.se
Tel: 0491-76 40 44
 
Namn:
Firas Abu Rached
Arbetar på:
Vallhalla skolbibliotek och Stadsbiblioteket
Fråga mig om:
Mångspråk
Kontakta mig:
firas.aburached@oskarshamn.se
 
Namn:
Marie Sandell
Arbetar på:
Kristdala bibliotek och Stadsbiblioteket
Fråga mig om:
Sagostunder på Stadsbiblioteket. Barn- och ungdomsaktiviteter på Stadsbiblioteket. Barn- och ungdomsböcker.
Kontakta mig:
marie.sandell@oskarshamn.se
Tel:  0491-880 27
 
Namn:
Torbjörn Skagerlid
Arbetar på:
Kristinebergs bibliotek och Stadsbiblioteket
Fråga mig om:
Samhällsböcker
Kontakta mig:
torbjorn.skagerlid@oskarshamn.se
Tel: 0491-88019
 
Namn:
Anneth Strinnholm
 
Arbetar på:
Kristinebergs bibliotek och Stadsbiblioteket
Fråga mig om:
Barn och ungdomsböcker. Science fiction och fantasy.
Kontakta mig:
anneth.strinnholm@oskarshamn.se
tel. 0491-880 14
 
Namn:
Margrethe Wiwe
Arbetar på:
Stadsbiblioteket
Fråga mig om:
Stadsbiblioteket
Kontakta mig:
margrethe.wiwe@oskarshamn.se
Tel: 0491-880 13

 

 

 

Öppettider Stadsbiblioteket

måndag

  

08.00-19.00*

tisdag

 

08.00-19.00*

onsdag

 

10.00-19.00

torsdag

 

08.00-19.00*

fredag

 

08.00-18-00*

lördag

 

10-00-14.00

 *08.00-10.00  Självbetjäning


OBS! Särskilda öppettider gäller vid storhelger och under sommaren.
 

 

Kontakta oss

stadsbiblioteket@oskarshamn.se
0491 -880 10
Hitta hit